TOP 15 OSTRAVY

Tip: Kliknutím na obrázek se dostanete na stránky místa!

1. Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice (DOV)

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. V roce 2008 byl areál zapsán jako vůbec první česká památka na seznam Evropského kulturního dědictví. Hodnota a výjimečnost Dolní oblasti Vítkovic spočívá jednak v technologické návaznosti těžby uhlí, jeho koksování a výrobě surového železa ve vysokých pecích, jednak v poměrně dlouhé kontinuitě – železo se tu nepřetržitě vyrábělo od dvacátých let 19. století téměř až do konce 20. století. 


Co můžete v areálu navštívit:

  • Heligonka
  • HopJump
  • Lezecká stěna
  • Kreativní Akademie
  • Národní zemědělské muzeum

    2. Landek Park Hornické Muzeum

    Kdo minul Landek, minul Ostravu! Návštěvník zažije pocity horníka od příchodu na šachtu, a to od převlékání v historických řetízkových šatnách, autentické fárání jako na činném dole až po cestu horníka na příslušné důlní pracoviště. Návštěvník si rovněž může v blízkosti šachetní budovy vyzkoušet cestu na vzdálená pracoviště v dole jízdou v originálních vozíčcích určených pro dopravu osob v dole, tažených funkční důlní lokomotivou. Na rozloze 250 m důlních chodeb zkušení havíři, coby průvodci, představí fyzicky náročnou práci v dole vč. ukázky ručního a funkčního pluhového a kombajnového porubu. (Zdroj www.landekpark.cz )

    Kromě Důlní expozice s fáráním do dolu v původní těžní kleci nabízí Landek park i Expozici báňského záchranářství, Povrchovou expozici báňské razicí a dobývací techniky, Expozici Historie důlní dopravy, Expozici historického osídlení.

    Doporučujeme jízdu v důlním vlaku a navštívit sportovně relaxační část, posilovnu a stylovou hornickou restauraci Harendu u Barborky  a Open Bistro. 


      3. Důl Michal - kompresorovna

      Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století. Více než 600 m hluboký uhelný důl pojmenovaný po c.k. dvorním radovi Michaelu Laierovi byl založen roku 1843. V letech 1913 až 1915 byl elektrifikován a zároveň velkoryse přestavěn podle projektu architekta Františka Fialy, žáka proslulého zakladatele vídeňské moderní průmyslové architektury Otto Wagnera. Útlum Dolu Michal začal v roce 1993, kolo na jeho těžební věži se definitivně zastavilo v roce 1995. Nové expozice obsahují unikátní sbírky jako např. expozice důlního měřictví, kancelář geologa, expozice první pomoci a dispečink. Důlní areál včetně strojovny s původním technickým zařízením je přístupný veřejnosti. Prohlídková trasa sledující cestu horníka od šaten až k vlastní těžební jámě je podobně jako ve skanzenu dolu Mayrau ve Vinařicích u Kladna koncipována jako poslední pracovní den. Kromě klasických prohlídek se v areálu konají krátkodobé výstavy a kulturní akce. Tato Národní kulturní památka je dnes zahrnuta na indikativním seznamu souboru památek UNESCO.



      4. Historické centrum Ostravy

      Dnešní centrum Moravské Ostravy tvoří především Masarykovo náměstí s obchody, kavárnami a restauracemi. Mezi největší zajímavosti zde patří budova Staré radnice, ve které dnes sídlí Ostravské muzeum s historickou expozicí.

      Masarykovo náměstí je ideálním místem pro začátek poznávání zajímavých míst Ostravy. Náměstí dominuje morový sloup a socha svatého Floriána, která byla na dlouhá léta nahrazena skulpturou chlapíka s puškou na zádech, což byl lidový milicionář. Pravidelně se náměstím rozléhá hudba ze zvonkohry ve věži budovy muzea.

      Náměstí bylo ve středověku místem trhů a údajně právo konat zde šestnáctidenní trhy vydal sám Karel IV. v roce 1362. Dnes se zde konají trhy především před Vánocemi. Náměstí je nově vydlážděno a do kamenů jsou vsazeny mosazné desky s třiceti nejdůležitějšími milníky historie města. Z centrální části náměstí je umístěna moderní fontána, která chrlí vodu přímo z dlažby a v létě se zde běžně především děti chodí osvěžit. V rohu náměstí, pod podloubím, které vede k Ostravskému muzeu, stojí socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který toto místo navštívil.

      Když už budete u Masarykova náměstí nezapomeňte navštívit impozantní a nově opravenou Katedrálu Božského Spasitele. Nachází se na náměstí Msgre. Šrámka a jde o druhý největší kostel na Moravě. Vybudována byla v letech 1883-1889 v novorenesančním slohu podle plánů Gustava Meretty, pojme až 4 000 věřících.

      5. Vyhlídková věž Nová radnice

      Navštivte nejvyšší radniční věž v České republice! Z výšky 73 metrů se Vám naskytne krásný výhled na dnes již zelenou Ostravu. Na vyhlídkovou terasu Vás pohodlně vyveze výtah. Průvodce Vám povypráví o historii, ale i o jiných zajímavostech města. Navštivte Vyhlídkovou věž Nové radnice - nebudete litovat! (Zdroj www.ostravainfo.cz). Nová radnice je nejznámější stavbou Ostravy. Jedná se o prvorepublikovou dvoukřídlou budovu s vyhlídkovou věží. Stavěla se v letech 1925až 1930. Vedením stavby byl pověřen tehdy mladý začínající architekt KArel Kotas. Budova s celkovými náklady 52 miliónů korun byla slavnostně otevřena v roce 1930. Karel Frič k tomu napsal: "Moravská Ostrava měla štěstí, že v době, kdy se rozhodovalo o stavbě její radnice, byli v čele správy města prozíraví mužové, kteří si byli vědomi, že se jedná o monumentální budovu, která nemá sloužiti a vyhovovati jen v nejbližší době, nýbrž má a bude sloužiti také v daleké budoucnosti."

      V roce 1999 byla na Prokešovo náměstí před radnici umístěna socha Ikara od pražského akademického sochaře Františka Štorka. Měří 3,5 metru a jedná se o třetí největší bronzovou plastiku v České republice. Socha váží asi sedm tun a stojí na žulové kašně s vodotryskem. Podle vedení města socha symbolizuje "vzestupy a pády", kterými Ostrava prochází. Po instalaci vyvolala řadu rozporuplných reakcí. Část Ostravanů ji dodnes nepřijímá příznivě.

      Doporučujeme zajít do hlubin radnice do chodeb úřadu a najít stále fungující výtah páternoster, schválně, co se stane, když nevystoupíte v posledním patře?

      6. Slezskoostravský hrad

      V průvodcích, v encyklopediích, mapách a snad aspoň v paměti některých lidí mám jméno: Slezskoostravský hrad. Ale přijde mi, že nijak zvlášť vážně brán nejsem. Jako by snad Ostrava ani neměla minulost, jako by snad vlastně vznikla až s uhlím a železem... Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Lučiny a Ostravice. Hradní pevnost se nachází na nádvoří, je to jedna z nejstarších částí hradu, která byla však necitlivými zásahy minulých majitelů již značně zničena. V říjnu 2008 byla otevřena dobová hradní kovárna na první terase pevnosti. Na podzim roku 2008 byla otevřena nová hradní kaple – kaple Jana Czupryniaka, která je přístupna celoročně poskytuje návštěvníkům duchovní odpočinek. K vidění je Betlém s vyřezávanými figurkami, křížová cesta, modlitebna, socha sv. Hedviky patronky Slezska a skleněné olejové podmalby. 

      7. Halda Ema

      Nejvyšší vrchol Ostravy leží ve výšce 315 metrů nad mořem. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město. Jediná halda kuželového typu na Ostravsku ční nad samým centrem Ostravy, tvoří jí miliony tun prohořelé hlušiny. Haldavznikla navážením hlušin z ostravského dolu Trojice. Počátky jejího založení pravděpodobně sahají do doby před rokem 1920. Teploty uvnitř kopce dosahují až 1500°C a díky tomu se uvnitř kopce tvoří nové vzácné nerosty - porcelanity a jaspisy. Díky vysokým teplotám uvnitř Emy není na jejím vrcholu nikdy sníh. Viditelný kouř, který jakoby vyvěral z hory, dělá Emu magickou. Bělostné obláčky plynů obsahující zejména oxid siřičitý. Fenomenální výhledy na celou Ostravu dělají z Emy velmi atraktivní místo pro mnoho Ostravanů i návštěvníků města.

      Jak se dostat na Emu?

      Na vrchol vede nová turistická stezka, která mapuje především hornické dějiny města. Začíná u tramvajové zastávky na Černé louce za divadlem, ale připojit se na ní lze v cestu města například i na Sýkorově mostu přes řeku Ostravici. Dále vede přes Hradní lávku kolem Slezskoostravského hradu a následně prudce stoupá ulicemi Slezské Ostravy. Když ulice na Burni zahne na štěrkovou silnici ulice Vlčkovy, je už cíl na dosah. Stezku, kterou vybudoval Klub českých turistů, lemuje celkem 12 informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí. 

        8. Zoo Ostrava

        Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha více než 4000 zvířat. V minulých letech prošel areál zoo výraznou proměnou. Postupně zde vznikají nové pavilony, velké přírodní výběhy nebo průchozí expozice. Nechybí ani řada herních koutků pro děti, desítky odpočinkových míst či klidové zóny. Součástí zoo je také Botanický park s 6 km naučných stezek, které návštěvníky provedou unikátním botanickým prostředím s nespočtem vzácných rostlin. Pojďme se ohlédnout do minulosti a připomenout si historii Zoo Ostrava.

        9. Mírové náměstí Vítkovice - neogotické stavby

        Když zajedete tramvkajkou na Mírové náměstí, budete mít možnost spatřit hned několik zajímavých budov postavených v neogotickém stylu. Kostel sv. Pavla (1886) podle návrhu Augusta Kirsteina je dominantou náměstí. Původní stavbu navrhl Gustav Meretta, ředitel arcibiskupské stavební kanceláře v Kroměříži. Jedna z možností byla unikátní celoželezná konstrukce, z té však sešlo. Z Merettova návrhu se realizovala idea italské zvonice. Byla postavena nejdříve a sloužila jako vodárenská věž a požární pozorovatelna. Z věže kostela zní zvuk tří zvonů z vítkovické lité oceli. Jmenují se Karel, Pavel a Ema. Budova Radnice (1902) vídeňského architekta Maxe von Ferstela je jednou z dalších dominant náměstí. Cihlové prvky průčelí procházejí do vnitřních prostor budovy, monumentální schodiště se secesními svítidly vede do krásné obřadní síně. Dochovaný interiér chodeb je protkán historií. Pamatuje zde sídlo obecní samosprávy, obecní spořitelnu i policejní prostory. V jejích zdech byla knihovna i archiv.. Navštívilo ji několik prezidentů a mnoho slavných osobností. Nově upraven je radniční dvůr, ze kterého lze obdivovat desítky komínků a věžiček, které jsou v náruči radnice náměstím procházejícím utajeny.

        Rotschild Palace známý dříve jako WERKS hotel byl postaven v roce 1887 podle architekta Hanse Ulricha. Již na začátku 20. století byl centrem společenského a obchodního života sloužící především všem obchodním návštěvám, které přijížděly do Vítkovických železáren. 

        10. Most M. Sýkory a 

        Most Miloše Sýkory, tzv. Sýkorák je ocelový nýtovaný obloukový most se spodní mostovkou vedoucí přes řeku Ostravici, který spojuje moravskou a slezskou část Ostravy. Má ocelový příhradový oblouk o rozpětí 60 m a vzepětí 7 m, celková délka mostu je 92 m a šířka včetně chodníků je 16 m. Své současné jméno most získal podle legendy o Miloši Sýkorovi, který měl most zachránit před odpálením náloží nacisty, při ústupu byl však zastřelen. O pravdivosti příběhu se nicméně stále vedou spory. Miloše Sýkoru připomíná také jeho socha a pamětní deska přímo u mostu.

        Hned naproti mostu přes ulici Bohumínská můžete vidět památník 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR, který je tvořen tankem T-34-85 s číslem 051. Tank nyní stojí paradoxně v místě, kde se před sedmdesáti lety nacházel dům, z něhož na něj 30. dubna 1945 vyletěly tři osudné střely. Na dohled od tanku vás možná zaujme svou architekturou Radnice Slezské Ostravy jedna z mála dochovaných budov původní zástavby Slezské Ostravy – Zámostí.

        Hned u "Sýkoráku" můžete navštívit Malou Kodaň.

        11. Malá Kodaň nebo Stodolní

        Věděli jste, že atmosféru Kodaně můžete zažít i v Ostravě? Stejně jako v hlavním městě Dánska tu můžete prozkoumávat kouzelná zákoutí na kole, posedět ve stylových podnicích nebo se v klidu projít po břehu řeky. Přesvědčte se sami a pátrejte po okolí Kostelní ulice v centru města.

        Malá Kodaň, jak se tomuto kousku města říká, vznikla jako vize skupiny architektů. Ti chtěli vytvořit místo maximálně vstřícné k lidem stejně jako jejich milovaná Kodaň. I když se tento záměr zcela nerealizoval, stalo se místo u břehu řeky Ostravice fenoménem. Malá Kodaň je dnes cílem všech, kteří stojí o dobré občerstvení, nezávislé filmy, divadelní představení, besedy, koncerty nebo také trhy a různé venkovní kulturní akce. Její páteří se zcela přirozeně stala Kostelní ulice – nejkratší spojka Masarykova náměstí s řekou Ostravicí.

        Pokud budete pozorní, spatříte na rohu ulice Kostelní a Havlíčkova nábřeží znak tandemového kola. Ten odkazuje na spolupráci všech, kterým záleží na tom, jak bude vypadat městský prostor a co se v něm bude dít.

        Užijte si Malou Kodaň stylově! Půjčte si sdílené kolo Nextbike a objevujte krásy centra Ostravy zpoza řídítek. V jednom z mnoha místních bezva podniků si kupte něco na zub, voňavou kávu a udělejte si piknik na břehu Ostravice.



        Bylo to divoké, ale už je to pryč. I když už Stodolní ustoupila ze své slávy, stále má co nabídnout. Heslo Stodolní ulice v Ostravě bylo? Ulice, která nikdy nespí! Nachází se v centru Ostravy a naleznete zde okolo 30 rozmanitých klubů s různorodými interiéry. Existuje jen málo ulic, které by se dostaly do povědomí lidí. Stodolní ulice v Moravské Ostravě je bezesporu jednou z nich. Její věhlas se již neomezuje pouze na Ostravu, ale přesahuje region a bez nadsázky je možné tvrdit, že je známá prakticky v celé republice a dokonce i za jejími hranicemi.

        12. Galerie, kultura

        Galerie výtvarného umění v Ostravě je největší sbírkotvornou galerií Moravskoslezského kraje a jeho příspěvkovou organizací. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a v tuto chvíli již zahrnují přes 23 tisíc uměleckých předmětů. Výstavní prostory GVUO se nacházejí v Domě umění, památkově chráněné budově z roku 1926, která patří mezi skvosty ostravské architektury. GVUO pořádá výstavy, vzdělávací a doprovodné programy pro širokou veřejnost. Umělecká díla ze své sbírky GVUO pravidelně zapůjčuje na výstavy v České republice i zahraničí.

        Zelená, otevřená, inovativní a dynamická platforma. Proměnili jsme původní zatopenou a zdevastovanou ruinu výklopníku a mlýnice černého uhlí, od roku 2002 chráněnou jako národní kulturní památka, na kreativní centrum otevřené lidem.Vytvořili jsme laboratoř, test bed, který je sám o sobě velkým a otevřeným experimentem. Prvotní idea společníků zachránit části industriálního areálu v DOV se stala srdcovou záležitostí.Získání objektů, zajištění financování revitalizace, stavebně historický průzkum až po designování nových funkcí, to vše je neseno snahou o maximální udržitelnost a racionální využití prostoru. Záleží nám na udržitelných, zelených řešení, která budou funkční a krásná. Dnes tato revitalizovaná památka nejen připomíná někdejší historickou funkci, ale prošla proměnou na místo setkávání kreativních lidí, diskusí a prezentací, na laboratoř pro inovace, experimentování a rozvoj kreativity.

        PLATO je městská galerie současného umění v Ostravě. Působíme v centru města v bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století. Výstavní prostory v celkem pěti sálech zaujímají plochu 1 370 m². Architektonické řešení umožňuje otočit šest stěn a otevřít tak budovu ze všech stran.

        13. Vila Grossmann

        Rodinnou vilu s reprezentativním sídlem stavební kanceláře si nechal postavit v letech 1922-1924 známý ostravský stavitel a architekt František Grossmann. Tradičně pojatá stavba ve stylu dekorativismu od počátku přitahovala pozornost svým přepychovým provedením. Soudobý tisk opěvoval její zařízení jako "přímo pohádkové," podobající se vnitřku paláce oplývajícího cennými uměleckými sbírkami obrazů a porcelánu. Dům byl obklopen zahradou s exotickými dřevinami, sochařskou výzdobou, altánem, bazénem i kašnou. Celý komplex pak tvořil nejrozsáhlejší poválečnou vilovou realizaci na Ostravsku.

        14. Planetárium Ostrava

        Planetárium Ostrava je již přes 40 let profesionálem v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd. Je součástí Hornicko - geologické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Sférické kino je nejvíce navštěvovaným místem v Planetáriu Ostrava. Je vybaveno moderními technologiemi, které vytvářejí tzv. celooblohovou neboli sférickou projekci. Lze zobrazit hvězdnou oblohu se všemi astronomickými objekty a úkazy, které jsou viditelné i na obloze skutečné. Promítají se zde vzdělávací sférické filmy a konají jedinečné hudební koncerty doplněné sférickou projekcí. Návštěva Hvězdárny je zážitkem, při kterém se lze přiblížit vzdálenému vesmíru na vlastní oči. Pomocí dalekohledů hvězdárny se můžete podívat na skutečnou oblohu.

        15. Ostravská divadla a sport!

        Aneb nejsme barbaři ani liné lemry! 

        Divadlo Mír!

        Divadlo Mír sídlí v prvorepublikové budově bývalého kina Mír v Ostravě-Vítkovicích, která v minulosti dlouhou dobu chátrala. Kultura se do tohoto prostoru vrátila až v roce 2017, kdy si herec a producent Albert Čuba splnil svůj životní sen a otevřel zde zcela nové ostravské profesionální divadlo. Začal se tak psát příběh, na jehož začátku byl sen, kterému nikdo moc nevěřil. Postupně se však i díky rozrůstajícímu týmu zapálených a kreativních lidí stalo Divadlo Mír moderním kulturním prostorem nabízející kvalitní zábavu, ale i vysoký návštěvnický komfort. Za velmi krátkou dobu se nejen nesmazatelně zapsalo na kulturní mapu Ostravy, ale především se díky kvalitnímu komediálnímu repertoáru i své audiovizuální tvorbě (zejména v období pandemie covidu-19) stalo doslova celorepublikovým fenoménem.

        V současné době patří Divadlo Mír mezi nejznámější a nejnavštěvovanější česká divadla, má stálý herecký soubor, nejvíce sledujících na sociálních sítích a aktivně se věnuje natáčení a produkování filmů, filmových inscenací a seriálů na vlastní audiovizuální platformu MírPlay a YouTube, ale také do kin, televizí a dalších streamovacích platforem. Divadlo Mír totiž už dávno není pouhým divadlem, ale kreativním zázemím, kde vzniká velké množství nejrůznějších multimediálních děl. Je jediným českým divadlem, které má vedle svého klasického dřevěného jeviště i digitální jeviště MírPlay dostupné na všech zařízeních a platformách. Se značkou Divadla Mír je také neodmyslitelně spjatá improvizační skupina Tři Tygři (Albert Čuba, Štěpán Kozub, Robin Ferro, Vladimír Polák).

        Národní divadlo moravskoslezské

        Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Je nepřehlédnutelným centrem kulturního, duchovního, intelektuálního a společenského života občanů Ostravy a širokého okolí. Jako jediné na Moravě má divadlo čtyři umělecké soubory – operu, činohru, balet a muzikál, které hrají pravidelně na třech stálých scénách: v Divadle Antonína Dvořáka, Divadle Jiřího Myrona a Divadle "12". Ročně uvádí cca 16 premiér a odehraje téměř pět stovek představení.

        Komorní scéna Aréna

        Komorní scéna Aréna byla založena v roce 1994. Během čtvrtstoletí své existence se postupně vypracovala na špičku české divadelní scény, o čemž svědčí zcela výjimečné úspěchy v celorepublikovém měřítku, završené čtyřnásobným nejvyšším oceněním Divadlo roku (2013, 2015, 2016, 2017).

        Divadlo Petra Bezruče

        Divadlo Petra Bezruče patří mezi umělecky nejvýraznější divadelní soubory v České republice, což dokazuje pravidelné umísťování na předních příčkách prestižních divadelních anket.

        Cílovou skupinou jsou v největší míře mladí diváci, studenti středních a vysokých škol. Divadlo však s oblibou navštěvuje také střední i starší generace. Bezruči kladou důraz na moderní divadlo, tvůrčí rozmanitost i progresi a pravidelně spolupracují s předními českými režiséry s výrazným autorským rukopisem. Divadlo se zaměřuje na originální dramaturgii, která zahrnuje moderní ztvárnění klasických děl, objevování a vytváření prostoru pro nová dramatická díla, dramatizace a převádění na jeviště zajímavých nebo "kultovních" děl literatury a filmu a taktéž díla s regionální tématikou.

        Divadlo Loutek

        Divadlo loutek Ostrava je profesionální scénou pro děti a mládež z celého Moravskoslezského kraje. Zřizovatelem této kouzelné scény je statutární město Ostrava. Ve všední dny hraje Divadlo loutek Ostrava představení pro žáky mateřských, základních a středních škol. Ve čtvrtek večer si na své přijdou všichni divadelní nadšenci - děti i dospělí, divadlo hraje představení pro širokou veřejnost. Zvláštní pozornost si zde získávají rodinná představení, která v neděli dopoledne i odpoledne nabízejí zábavu pro celou rodinu.


        Více ke kulturnímu vyžití v Ostravě najdete zde:


        Chcete se hýbat? Zde najdete vhodná sportoviště i akce:

        Použité zdroje

        Nejčastěji využívaným zdrojem fotek a informací k jednotlivým místům jsou webové stránky jednotlivých aktraktivit. Texty jsme také čerpali z webu www.kudyznudy.cz.